Öncelikle, sorun çıkarmayacak, referansı bol ve güvenilir bir bilişim bulmalısınız. Sizin oyununuz ne kadar iyi olursa olsun bilişim tarafından oluşan sorunlar hem sizin başınızı ağrıtacak hemde oyuncu kaybı yaşatacak. Bu konu hakkında makalemizi ilerleyen zamanlarda yazacağım şimdi konumuza dönelim. Sunucumuzu kiraladık şimdi, ne tür server açacağınızı kararlaştırmanız gerekmektedir. Kolay, orta, zor? Serverinizin türünü ilerleyen zamanlarda değiştirip, oyunu sıfırladığınız bu sizin oyuncu kaybınıza yol açar ve serverinizin güvenilirliğini azaltır. Karar verdikten sonra konuya başlayalım.

Madde - 1. Web Site Hazırlama:
Serverinizi yeni açtığımız için sitemizi sorunsuz bir şekilde hazırlamalı, destek sistemi, forumu her şeyi tam olmalı. Bir oyuncu için site önemlidir. Gerek hızı gerek tasarımı adına. Sizlere bu konu hakkında örnek vereyim: Günlük sitenize giren tekil hit sayısı 500 'ü geçer fakat kayıt edilen hesap 150 'yi geçmeyebilir. Bu yüzden tasarım ve hız çok önemlidir. Göze hoş gelen ve sistemi zorlamayacak sade tasarımlar kullanarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

M.1.1)
Bu başlık altından bir diğer konuya geçelim.

Online Oyuncu Sayacı:
Sitemize online oyuncu sayacı ekleyelim. Fakat oyunumuzda oyuncu olmadığı için bu sayaçta biraz oynama yapacağız. Online sayısını 20-40 arası değiştirelim. Yeni gelen oyuncuları bu sayaç etkileyecektir. Çünkü herkes dolu server de oynamak ister. (Bu madde opsiyoneldir. Genelde yeni açılan oyunlara sayaç eklenmediği için kullanılmaz.)

Madde - 2. Market (Para Kazanma Tutkusu):
Bu madde genel olarak orta ve zor serverleri ilgilendiriyor. Oyun açtığınızda hepinizin gayesi var para kazanmak. Sadece eğlence amacı ile server açan çok az insan vardır. Serverinizin ilk zamanları marketi açmayın. Bu büyük bir olumsuzluktur. Size bundan bir örnek vereyim. Yakın bir zamanda tanıdık arkadaşlarım, gerçekten süper bir zor server hazırladılar. Filesleri auto packları siteleri vs. hepsi süper hazırlanmıştı fakat marketi daha ileri bir zamanda açmak yerine oyunun ilk gününden itibaren aktif olarak market hizmet verdi. Para kazandılar mı? Evet kazandılar fakat bu onlara oyuncu kaybı olarak döndü. Zor veya orta server de emek harcanıyor. Aslında tüm oyun türlerinde emek harcanıyor fakat bu tür serverler de daha çok vakit geçiriliyor emek veren oyuncunun 10 saatte yaptığı itemi para yatıran bir oyuncu 10 dakikada yapıyorsa oyuncu kaybını göze almalısınız. Elbette size item satmayın demiyorum fakat oyunun ilk zamanları marketi açmayın, açtığınızda da oyuncuları rahatsız edecek itemler eklemeyin ve fiyatlarını ucuz yapmayın.

Madde - 3. Hile Engeli ve Pack Dosyaları:
Bu konu hakkında internet üzerinden bilgi sahibi olabilirsiniz. Kesinlikle normal pack yerine Autopack kullanmanızı tavsiye ederim. Bir dosya güncellemesi yaptığınızda dosyayı FTP 'ye attığınızda hiçbir sıkıntı çıkarmamaktadır. Oyuncularınız oyuna girmeye çalıştığında kolayca dosya güncellenip oyuna girecektir. Fakat bazı autopack Windows sürümlerine uyumlu değil o yüzden kontrol ettikten sonra autopackı yayınlayın.

M.3.1) Pack Dosyaları: Upload, Bir önemli konu da budur. Eğer sitenizin host hacmi büyük ve hızlı ise dosyalarınızı sitenize uploadlamanızı tavsiye ediyorum. Fakat sitenizin hacmi az ise reklamsız bir upload sitesine yükleme yapın. Oyuncular için pack indirme hızlı ve zahmetli olmamalı.

Madde - 4. Oyun Yönetimi:
Metin2 pvp
de En önemli nokta da burası server açılmadan güvendiğiniz kişileri oyun yetkilisi yapın. Hani bir söz vardır ya Kardeşin olsa bile güvenmeyeceksin diye bu prensipte olun. Yetki verirken Full yetki değil de yetkilerini kısıtlayın ve GM lerin yazdıkları kodları sürekli kontrol edin. Bir GM nin yaptığı hata oyuncu kaybına neden olabilir. GM İlanlarında görüyorum, 20 tane pvp ismi eklemiş referanslara 20 kere GM 5 kere TL. Bunlara inanmamanızı tavsiye ediyorum. Size tavsiyem şudur GM alacaksanız yakın çevrenizden birini alın. Bu yazıyı okuyup halen Reklamcı GM aramayı düşünüyorsanız yazıyı boşa okumuşsunuz demektir. Fakat işlerinden dolayı vakit ayıramayana amenna onlara sözüm yok.

Madde - 5. Oyun içi Sorun ve Eksikler:
Evet arkadaşlar oyuncu kayıplarının en çoğu oyun içi hatalardan dolayı olmaktadır. Bu hataları serveri açmadan önce gidermen gerekir. Ekip olarak toplanıp bu sorunları çözmeniz gerekir. Ufak-tefek sorunlar elbet olacak fakat büyük sorunları çözmeniz gerekir. Bana göre en çok sıkıntı çekilen kısım efsun oranlarıdır. Eğer efsun oranlarını çok zor yaparsanız oyuncuyu bıktırır çok kolay yapılır ise de oyun da bir rekabet olmaz. İlerde ep satışı yapacaksanız da satışınızı düşürür. Orta düzey de efsun oranları hazırlamanız en idealidir. Eğer sorunları size bildirecek bir ekibiniz yok ise serveri kısa süre Beta olarak açıp sorunları oyunculara iletebilirsiniz. Hatta ben kendi serverimde Hataları bildirenlere EP yolluyordum ve gerçekten işe yarıyordu.

Madde - 6. Server Tanıtım Videosu:
Serverinize ait tanıtım videosu olması gerek. Yaptığınız tanıtımlarda videoyu ön plana çıkarır iseniz ihtişamlı bir tanıtım videosu ile daha çok ilgi çekebilirsiniz.

Madde - 7. Tanıtım Konusu:
Oyuncu kazanmak için server tanıtım sitelerinde konular açmanız gerekecek. Tanıtım konunuz ne kadar sade, belirli bir düzene sahip olursa yararı olacaktır. Tanıtım konularınız da ne küçük yazı kullanın ne de çok büyük. Server özelliklerini ne kadar sade yani kısa tutarsanız okuyan kullanıcılar yorulmaz. Oyun özelliklerini yazarken kademe kademe yazmalıyız. Bir konudan bir konuya atlamamalıyız. Eğer karışık yazı yazarsak bu sizin için dezavantaj olur. Konunuza 10 kişinin girdiğini düşünelim 10 kişiden 5 kişi mi serverinize katılsa daha iyi yoksa 10 u mu? Tabi ki de hepsi. Bu yüzden tanıtım konumuz sade ve kısa olmalıdır. Ayrıca yazı aralarını görsellerle süslemeliyiz.

Madde - 8. Reklam:
Evet en önemli kısma geçmiş bulunuyorum. Bu yazımı biyonik gibi ciddi yazarak sizi sıkmak istemedim. Bu güven ile de yazımı uzun tutmaya çalıştım. Şuana kadar her şey tamam serverimiz için. Öncelikle şunu belirteyim ki Emek serverlere oyuncu çekmek zor dur Kolay server de ise daha basittir. Fakat Emek server de oyuncular daha çok vakit geçirir hele ki oyunun ilk zamanlarında sürekli karakterlerini kasarlar diğer zamanlar ise güçlendirme. İlk zamanlar saten oyuncular şehir de görünmezler fazla. Bu da demek oluyor ki oyunda daha çok zaman geçirmesi gerektiğidir. Kolay server de itemini yapıp düellosunu yapar canı sıkılır kapatır. Hele ki oyuncu sayısının az olduğunu düşünürsek serveri at çöpe. Şimdi ise nasıl oyuncu kazanacağınızı aktarayım.

Bu maddeyi başlıklara ayırıp anlatacağım;
M.8.1) Sosyal Medya Etkeni: En önemli etken diyebilirim. En önemli oyuncu çekebileceğiniz site de Facebooktur. Ben Twitter dan oyuncu çekiyorum diyen birini görmedim fakat illa paylaşmak isterseniz paylaşabilirsiniz. Facebook 'da Metin2 Adında binlerce sayfa mevcut. Bunlara yorum yolu ile reklam yapabilirsiniz veya bazı sayfalar da index karşılığı reklam almakta. Sitenize beğen butonunu ekliyorsunuz sayfa sahibi de günün belli saatlerinde serverinizin paylaşımını yapıyor fakat tek bunla yetmez. Sizin de diğer sayfalara yorum olarak reklam yapmanız gerekmektedir. Ayrıca Metin2 adında oluşturulmuş gruplar mevcut bu gruplarda da paylaşım yaparak oyuncu kazanabilirsiniz.

M.8.2)Tanıtım Siteleri: Evet gelelim bu tür sitelere. Serverler.Gen.TR gibi sitelerden bahsediyorum. Bu tür siteler de serverinizin tanıtımını yapmanız gerekmektedir. Tabi ki o sitelerde onlarca oyun mevcut yüksek oylarda biraz işiniz zor olacak. İsteyen sürekli serverini ekler öyle reklamını yapar. İsteyen tek server ekler. İlk sayfada çıkmayı amaçlar. Fakat yeni açılmış bir server için bu ne kadar yararlı olacak? Orası tartışılır. Fakat şöyle internette bakıyorum da İlk sayfada çıkan 10 siteye vs. yazılar yazılıyor. Senin için ilk 10 site önemli değil ki. İlk 10 siteye kullanıcı giriyor diğerlerine girmiyor mu? Hayır. Giriyor. bir oyuncu gelse bile sizin için önemlidir. Bunu unutmayalım!

M.8.3)Forum Siteleri: Bildiğiniz üzere server tanıtımı yapabileceğiniz bir çok forum sitesi mevcut. Bunlardan en önemlisi TurkMMO konu açarak ve oyuncularınıza yorum yaptırarak, yorum atanlara +Rep vererek yorum attırıp üst sıralarda çıkmasını sağlayabilirsiniz. Tek bir foruma yönelip kalmakta doğru değil. Forum ziyaretçisi az olsa bile paylaşım yapmalısınız. bir oyuncu bir oyuncudur. Yok buranın ziyaretçisi az diye konu açmayım demeyin. Saten konu açın. O konu ızun süre ilk sayfada durur.

M.8.4)Lonca: Evet arkadaşlar, bu en önemli bir etkendir. Kesinlikle uygulamanızı tavsiye ediyorum. Bu genellikle Emek serverler adına bir durum fakat Wslik server açanlar da bundan az da olsa yararlanacağını düşünüyorum. TurkMMO 'da Lonca Tanıtımları adında bir bölüm mevcut ve buradan serverinizde ki oyuncuları bilgilendirerek Lonca tanıtım konusu açmasını sağlayabilir ve bu yolla oyuncu kazanabilirsiniz. Bir diğeri ise Hazır Lonca Tanıtımı yapılmış konular mevcut lonca başkaları ile iletişim kurarak serverinize davet edebilirsiniz. Şöyle bir örnek vereyim, 10 Lonca çağırdınız diyelim, 1 Loncada ortalama 20 kişi olduğunu düşünürsek 20x10=200 kişi demektir. Serverinizde ki 10 Loncanın da burada tanıtım yaptığınızı düşünürsek, her loncanın 10 kişi kazandığını farz edelim. 10x10=100 kişi demektir. Yani Loncalar üzerinden 300 kişi kazanabilirsiniz. 300 kişi az gözükse bile lonca oldukları için daha aktif ve sistematik oynarlar. Bu yüzden oyunda daha aktif bulunurlar.

Madde - 9. Oyuncularla İletişim:
Oyununuz yeni olduğu için oyuncularla ilgilenmeniz gerekmektedir. Deste sistemine genellikle bildirim az gelir ilk zamanlarda fakat oyun içi iletişim kuracağınız bir çok oyuncu olabilir. Ben o kadar oyuncuyla nasıl ilgilenirim? Diye düşünmeyin çoğu saten GM alırsan şu kadar online çekerim gibi pmler olacağından fazla dert etmeyin. Fakat iletişim kurun dedim fakat kanka gibi, oyuncuları etrafınıza toplayıp değil. Pm yoluyla iletişim kurarak. İlk zamanlar da oyuncularla iletişim kurmanız yararlı olacaktır. İlgisiz bir oyun, kimse tarafından tutulmaz. Hele hele bu serverin ilk zamanlarında ise. Görünmez dolaşın ve gerekmedikçe /n komutundan duyuru yapmayın.

Madde - 10. Eventler:
Oyun yeni olduğu için günlük event yapmanızı öneririm. Oyunun ilk zamanları olduğu için oyuncular genel de kasılmakta bu yüzden boss eventleri değil de Ox veya GM Bulma Eventleri yapabilirsiniz.
Evet arkadaşlar bu makalemizi sonuna kadar okuyan var ise gerçekten meyvelerini alacaktır. Bu yazılarım kesinlikle öneridir. Kendi bilgilerimizi size aktarma ihtiyacı duydum. Bu işe yeni başlayıp, Reklamcı GM 'ler tarafından dolandırılmasından dolayı açma gereği duydum. Ayrıca bir bilgi daha vermek istiyorum. Serveri açmadan önce reklamları başlatırsanız daha etkili olur. Paralı reklam vermediğinizde dolayı kitleniz fazla olmaz fakat etkisi fazla olur. Bende sizler gibi oyun açtım, tutmadı kapattım. Orta server açtım, kolay servere çevirdim. Kaç kere GM aldım, ya dedikleri sözleri tutmadılar ya da oyunu katlettiler. Bu makalemde aklıma gelenleri yazmaya çalıştım. Kendi tecrübelerinizi yorum olarak paylaşırsanız diğer arkadaşlar için daha yararlı olur. Soru ve sorunlarınızı da aynı şekilde iletebilirsiniz. Bu makale 1700 'e yakın kelime içermektedir. Tamamen Fatih Mehmet H. tarafından yazılmıştır. Okuduktan sonra yorum atarsanız sevinirim.